Квартал Кръстова Вада, София

София
3.2
29 отзива
от живущи в квартала

Кръстова вада е сравнително нов жилищен квартал в район Триадица, разположен между бул. Черни връх и Околовръстния път. Активно се развива от началото…

Подходящ за / Време до центъра

Подходящ за: Млади семейства · Купувачи на първо жилище · Хора без кола Време до центъра: 16 мин с метро · 25-32 мин с кола

Колко струва моят апартамент?

Получете оценка на вашият имот за секунди

Отзиви за Кръстова Вада(29)

Спокоен и красив модерен квартал с отлична транспортна свързаност

от Марина А.

След две години в долната част на квартала имам отлични впечатления. Има идеална свързаност - метро, автобуси и трамваи на 5 мин. пеш.

Близо си до центъра, а паркове наблизо колкото искаш - Южния, Зоопарка и Ловния за по-смелите, Ботаническата градина и Витоша. , а на 30 сек. имам и малко квартално магазинче.

Различни услуги на удобно разстояние - фризьорски, ветеринарни, големи болници в близост, и разбира се мол Парадайс, в който има какво ли не - отново на 5 мин. е. има какво да се желае откъм човешкия фактор.

Паркирането е проблем, ако нямаш гараж или собствено паркомясто. Не разбирам хората, които съзнателно избират да дойдат да живеят тук, а се държат все едно са поръчали жилището си насляпо онлайн и с изненада установяват впоследствие, че в квартала има оскъдно малко детски заведения, площадки за игра и лоша инфраструктура на места.

0
10 юни 2026 г.

Асфалтиране на улици.

от Мариа А.

Може ли цените на апартаментите да са толкова високи, да плащаме всичките такси и да живеем в апартамент който струва над 600.000 евро, а да нямаме асфалтирана улица, да караме по дупки и да не може да се вдише от прахта който вдигат всичките коли които минават. Елементарни неща искаме не нещо екстремно.

0
3 юни 2026 г.

Модерна архитектура

от Магдалена М.

Гъстозастроен за момента, но виждайки колко кранове стърчат наоколо, в един момент ще се окаже презастроен. Сградите са нови и хубаво облицовани, модерна архитектура. /, което е много жалко, защото отнемат простора на целия квартал, хвърлят прекалено голяма сянка и създават усещане за теснота и мрак.

👎Вътрешните улички не са достатъчно широки, за да се паркира и от двете страни!!! Разминаването е трудно! Има доста изоставени коли, тип таралясник, които никой от общината не вдига, въпреки сигналите, изпратени от живеещите в квартала.

Много прахоляк и голама мръсотия от строителството в момента. Дано някой ден се промени. И да, липсват градинки, озеленени свободни площи, където човек да може да седне на пейка, да почине на въздух!

Няма! Сграда до сграда е.

0
1 юни 2026 г.

Комуникативно място, ужасна инфраструктура, не е “квартал” в истинския смисъл на думата

от М.Е.

За квартала - горната част на Кръстова вада е близо до Лидл и Фантастико, Околовръстното, има доста автобуси стигащи до метрото. Долната част е близо до метрото. И дотам с плюсовете… Почва да се презастроява като се набляга само на сгради.

Няма градинки, няма парк, няма пейки, няма къде да седнеш с детето и количката и няма къде да се разходим спокойно, без камиони, прах и шум. Инфраструктура под всякаква критика - няма тротоари, не е асфалтирано, пред блоковете е лунен пейзаж (Кръстова вада изток). Кметът отделя внимание само на Лозенец и нашият квартал е последна дупка на кавала.

Няма държавни детски градини, училища, няма нормални квартални магазинчета, няма никакви магазини които да са достъпни за хората, само богаташки такива, които никой не посещава. Чистотата пак под всякаква критика, добре че има улични котета, да се отървем от плъховете. Може да се оптимизира разписанието на автобусите и на спирка Околовръстен път, посока центъра, да спират и другите автобуси, не само Х9!

0
1 юни 2026 г.

Няма нито една обществена градинка

от Христо

Дори не знам как е възможно квартал да се води квартал, без да има нито една обществена градинка между блоковете. Във съседния квартал Витоша, също няма. Преди живеех в Лозенец, за сравнение имах 3 малки или по-големи градинки в радиус от 100 метра.

А тука за 2 съседни квартала - нито една! Не съм против застрояването на София и разширяването й, но със съответните зелени площи около новите блокове! Обществени градинки за обществено ползване!

Пейки, спортни площадки, дървета, хълмчета!

0
29 май 2026 г.

Не става за млади родители

от Велизар

От "Зеления квартал" се е превърнал в "Калния квартал"... няма грам зеленина, няма тротоари, няма детски градини и училища. За нищо не става тоя квартал, но за сметка на това е скъпо.

-1
28 май 2026 г.

Предимно нови кооперации и къщи

от Иван Т.

+ Предимно нови кооперации и къщи + Близо до Околовръстен път и Витоша + Близо до Южен Парк и бизнес центрове + Сравнително удобен градски транспорт - Никаква инфраструктура (няма тротоари и улици) - Никаква поддръжка дори и на прилежащата инфраструктура - Няма детски площадки - Няма детски градини и ясли - Няма училища в близост - Няма никакви терени за спорт - Няма хранителни магазини - Почти няма заведения и ресторанти - Цената на кв. м. е безумно висока - Здравните заведения в близост са частни и не работят с НЗОК

+2
28 май 2026 г.

Кварталът си е добре, но има още какво да се направи, за да е приятен за живеене.

от Ж.С.К

Любим квартал. Има всичко в квартала и около него. До скоро живяхме там, но вече е доста презастроено, мръсно, няма никаква инфраструктора, а за майка с малко дете и количка си цяло предизвикателстов да стигне до детската площадка. Дано в бъдеще да се оправят тротоарите и хората да станат малко по-усмихнати, че главно са големи киселяци 😀

+2
28 май 2026 г.

Квартала е хубав но има много проблеми

от Десислава А.

Живея в квартала от 18г. Основният проблем на квартала в презастрояването и за огромно съжаление заобикалянето не правилата за ниско строителство в зеления клин на София, който позволи изграждането на огромни високи блокове по бул. Черни връх.

Кварталът беше отреден само за ниско строителство заради въздухопотока идващ от Витоша към центъра. Една малка част от квартала е с хубави улици и тротоари, но по голямата част няма такива и тъне в кал. Няма училища, има само една детска градина за цял нов квартал с предимно младо население.

Данъците са огромни но не виждаме да се влагат в подобряване на и инфраструктурата. Новите блокове особено огромните се строят без транспортна оценка, което доведе до транспортен хаос на двата булеварда и перманентни задръствания. Новите строежи не спират и замърсяването от тях е огромно.

Няма малки магазинчета и дори голям супермаркет. За всичко трябва кола. Плюсове: близо е до метрото и е сравнително добре свързано с градския транспорт.

+4
28 май 2026 г.

Реалистична обратна връзка за кв. Кръстова Вада

от Кирлил К.

Плюсове: бърз достъп до околовръстен път, Южен парк и метро, ниско застрояване в западната част и предимно нови сгради Минуси: Миреше на кучешка тоалтена и е пълно с изпражения на кучето, няма тротоари, улиците не се чистят, пълна мизерия е навсякъде, всеки си зарязва колата както му дойде и запушва гаражи. Трафика в час пик е ужасен, хората падат в шахтите на ул. Емилиян Станев и няма отговорен човек.

Реално този квартал никога няма да се оправи улиците ще останат криви, хората ще имат все повече домашни животни, все по тесни улици, защото ще бъде застроено и все по задръстен излаз към бул. Черни връх и Южен Парк. Ще се радвам да прочета обратната връзка и други хора от квартала, за да видя и тяхната призма.

+3
28 май 2026 г.

От зелен оазис до бетонна джунгла

от Петър И.

Кръстова вада някога беше тих и приятен квартал с усещане за простор и близост до природата. Днес обаче обликът му е коренно променен. Презастрояването е навсякъде - нови сгради изникват без ясна визия и без да се мисли за средата на живот.

Инфраструктурата изостава сериозно: улиците са тесни, често разбити и неподготвени за нарасналия трафик. Липсват достатъчно зелени площи, детски площадки и места за отдих. Още по-притеснително е отсъствието на училища и детски градини, което създава сериозни затруднения за младите семейства.

Кварталът има потенциал, но в момента развитието му изглежда хаотично и за сметка на качеството на живот.

+2
28 май 2026 г.

През погледа на семейство

от Марина

Давам средна оценка. Живеем в квартала от 7 години. От София сме.

Имаме дете и куче. За последните две бих казала, че е истинско мъчение да се движат из квартала. Проблемът с презастрояването и липсата на улици, мръсотията и калта е огромен и ни тежи.

Ние вече обмисляме преместване. центрове, достъпът до други квартали и център. Но!

Няма училище, и само една единствена градина... За мен това е място, идеално за млада двойка или някой, който идва от друг град и е под наем. Някой, който се придвижва само с кола и има топла връзка с гаража си.

Има изключения, разбира се, но повечето живеем така - сред строежи, без улици и зеленина и в капана на задръстванията около нас...

-1
28 май 2026 г.

Все още се изгражда

от Виктория М.

Живея в квартала от 4 години. Локацията е добра, бързо се стига навсякъде и има удобен градски транспорт. Има болници, парк и мол в близост.

Но ... няма училища, няма градини, няма достатъчно удобни места като хран. магазини, аптеки и др.

на близко пешеходно разстояние. Непрестанен строеж, мръсотия и боклуци от ремонтни дейности ... Пътища също на много места няма все още ...

В допълнение тук там живеят неслучайни хора, за които изглежда правила няма ... за паркиране. Хубав квартал ще стане ...

0
28 май 2026 г.

Прекрасен квартал с топ локация

от Михаел С.

Освен местоположението, има добра транспортна свързаност. Близостта до Витоша и Южен парк е огромно предимство. Единствено задръстванията около Мола са тегави..., ама пълно щастие няма:)

-1
28 май 2026 г.

Кръстова ада

от Даниела С.

Няма детски площадки, няма училища, няма детски градини, с часове не може да се излезне от и да се влезне в квартала, заради мола, както и безумното разпределение на лентите на ул. Емилиян Станев, достъпа до Южния парк е ограничен от бул. Тодор Каблешков, та ако си от квартала и искаш да пресечеш трябва да тичаш през лентите, където не е предвидено да се преминава, ако не само през мола или през Луи Айер 🤣😆🫣, пълно е с отпадъци, които хората хвърлят по улиците, на места дори няма улици, а само насипи, няма места за паркиране и още безброй дреболии. 😅

+1
28 май 2026 г.

Шум, замърсяване, ежедневни задръствания

от Петров И.

Живея от 15 г в квартала. Презастрояването и унищожената растителност биха ме накарали да сменя с друг квартал. Безумни решения за организация на движението в източната част на квартала, която е в район Лозенец .

Частни затворени улици, кал шум и липса на тротоари и осветление по общинските. Зелените площи между квартала и кв. Витоша превърнати в бунище със строителни , битови и авто отпадъци.

Единствената екстра - метро на пешеходно разстояние .

+3
28 май 2026 г.

Локацията е основният плюс – близо до парк, голям търговски център и метро

от Весо В.

Преди две години избрах да живея в кв. Витоша заради локацията – близо до парк, мол и с удобен транспорт, особено ако имаш деца и ти е важен достъпът до градски транспорт. Голям плюс за мен е и близостта до зеления коридор от Витоша към центъра на София, което до голяма степен гарантира липсата на сериозно застрояване в тази посока.

Съгласен съм с мненията за строителния прах и все още недостатъчната инфраструктура. Но трябва да се има предвид, че преди 10 години кварталът беше почти празно поле. Лично аз гледам по-скоро на факта, че районът продължава да се развива – оправя се инфраструктурата, изграждат се улици и се подобрява средата.

Рим не е построен за един ден. Има желание кварталът да стане подреден, чист и приятен за живеене. Дали това ще се случи, зависи и от всички нас.

0
28 май 2026 г.

Чудесен квартал с потенциал за чудесно развитие.

от Стефан С.

Все още се развива но има възможността да стане страхотно място. Пълен е с млади хора , деца , малки бизнеси и в общи линии кипи живот. Нова архитектура.

Проблем е ,че инфраструктурате е още млада но се вижда огромен прогрес само за 2-3 години.

0
28 май 2026 г.

Прекрасен квартал за млади хора.

от Георги

Квартала е прекрасен за млади хора. Има магазини, метро, парадайс, южен парк, околовръстно, кафета и всичко необходимо. Ниско застрояване, почти готова инфраструктура.

0
28 май 2026 г.

Спокоен квартал с потенциал

от Улица К.

Кварталът не е лош и има спокойна атмосфера, но определено му липсва повече зеленина и усещане за природа. Това е нещо, което силно ми липсва. е ми прави добро впечатление и начинът, по който някои хора изхвърлят боклуците си – кофите често се пълнят с неразкъсани кашони и така не остава място за останалия боклук.

Освен това има хора, които хвърлят отпадъци по улиците, което допълнително разваля средата. Според мен трябва да има повече култура и разделно изхвърляне на отпадъците. Харесва ми обаче, че кварталът е pet-friendly и си личи, че на хората им пука за животните.

Надявам се кварталът да се развие в посока повече зеленина, по-голяма загриженост за природата и по-чиста околна среда.

0
28 май 2026 г.

Адски шумно, адски мръсно. Покрай строежи, строители и глупави хора всичко вече е във фасове

от М. К.

Удобно метро Непрекъснато менящи се хора/преселници Скъпи имоти препродавани за пране на пари или инвестици, не знам, но не и за живеене Никакви зелени площи. Пълна нула. Никакво междублоково пространство

+1
28 май 2026 г.

Има потенциал и предимства, но и много проблеми, които само ще се задълбочават

от Мария И.

Живея 6 години в квартала и определено виждам развитието му. За съжаление той вече е презастроен и пренаселен, а продължава да се строи и пълни. Улиците са тесни, без инфраструктура и шофирането и паркирането са кошмар.

Определено се усеща, че живееш в пренаселено пространство, без междублокови участъци. Усеща се липсата на зеленина и за мен това създава стрес. Все пак, стоителството е ниско, което е голям плюс в сравнение с други квартали.

Населението е почти изцяло от млади хора и като нов квартал сградите са нови и сравнително хармонично изглеждащи. Комуникативно е мястото. Като цяло не е най подходящото място за отглеждане на малки деца.

+2
28 май 2026 г.

Липса на онфраструктура и пренаселеност

от Николета И.

Запошвам с положителното: лесен достъп до центъра, близост до планината. транзитен трафик) - цял 1; скриване на планината от високи строежи,които неясно как "пълзят" по-близо до нея,при въведени ограничения за котите; необоснивани цени на квадратен метър; некачествено строителство с малкк квадратури; ужасно претоварен молс изключително глупава организация на трафика около него. Май по-добре да спра.

А беше рай само допреди 10 години :(.

0
28 май 2026 г.

Собственик на имот

от Деян Д.

Няма паркирали коли на тротоарите, доволен съм от инфрасктруктурата, има трафик около мола което е нормално, южният парк е супер!

+2
28 май 2026 г.

Страхотна локация

от Калин Н.

Идеален за млади хора, работещи и спортуващи.

+2
28 май 2026 г.

Всичко е в потенциала

от Янко И.

Представете си сега до няколко години - с метро до центъра за 5 минути и с метро до Симеоновския лифт за 5 минути. Това ще бъде Кръстова Вада един ден и този ден не е далеч. От всички нови квартали, е най-комуникативен, най-престижен, с най-добре изглеждащи сгради и близо до паркове и Витоша.

Бърз достъп до Окочовръстно и магистрали. Два големи мола на 5 минути с кола. Да, строи се, да, прашно е, да, няма все още изградена инфраструктура навсякъде, но това тепърва ще се развива.

Нямам съмнение в потенциала му. Най-хубавото: сградите не са заселени с пост-съветски баби, които ще сочат с пръст децата и ще цъкат с език, но ще се крият да дават пари за ремонт на покрива.

+5
2 април 2026 г.

Квартал с потенциал, но не особено развит

от Ани Д.

Местоположението е добро, близо до Витоша, близо до центъра. Комуникативен, с добър градски транспорт и метро. Определено обаче е презастроен и пренаселен.

Не смятам, че има капацитета да поеме толкова много жители. Задръстванията по Черни връх са адски всеки ден. Във вътрешността на квартала улици и тротоари почти няма.

Детски площадки има 2-3, детска градина 1. Това е абсолютно недопустимо на фона на постоянно никнещите сгради. На фона на това как изглеждаше квартала преди 15 години например бих казала, че е станал като “офис квартал”.

Живеем все още тук, защото имаме собствено жилище, но определено не бих го избрала.

+4
2 април 2026 г.

Добра локация, но кварталът още се изгражда

от Мартин С.

Честно казано кварталът още е в transition. От една страна имаш метро и мола, което е супер удобно, но от друга улиците и инфраструктурата изглеждат като временно решение. Постоянно има строежи и прах, но потенциалът е очевиден.

Ако търсиш нещо ново и близо до южните райони - става. Ако искаш завършена среда - още не е там.

+3
11 март 2026 г.

Чудесна локация

от Джени

Квартала е на супер комуникативна локация. Все още се развива и има доста нови сгради, следователно и по-млади семейства.

+3
24 февруари 2026 г.

Търсите брокер в Кръстова Вада?

Намерете подходящ брокер, който познава квартала

Бисквитки и поверителност

Използваме бисквитки за подобряване на вашето изживяване в съответствие с GDPR и ЗЗЛД.